• הוד השרון
  • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

דיקור סיני לדורבן ברגל

כאשר יש עומס רב על רקמה זו מתחילים להיווצר קרעים קטנים ברקמה אשר גורמים לדלקתיות, הצטברות של סידן ורקמת עצם אשר מורגשים כבליטה בעקב, מצב זה נקרא דורבן ברגל.

דיקור סיני במצב של דורבן ברגל

מהו דורבן (Plantar Fasciitis)?
באזור העקב ישנה רקמה הנקראת חיתולית הכפית, רקמה זו מתחילה בעקב ומתחברת לרקמות העצם בכף הרגל.
כאשר יש עומס רב על רקמה זו מתחילים להיווצר קרעים קטנים ברקמה אשר גורמים לדלקתיות, הצטברות של סידן ורקמת עצם אשר מורגשים כבליטה בעקב, מצב זה נקרא דורבן ברגל.
מצב זה עלול להשליך על הגב התחתון אם לא דורכים על הרגל כראוי.
* לקריאה על דיקור סיני לכאבי גב תחתון לחצו כאן.

מה הם התסמינים?
התסמינים ברובם הם כאב ונוקשות, בעיקר בבוקר כשקמים אך מחמיר אם מאמצים את האזור בפעילות ספורטיבית, עלייה במדרגות או בעמידה מרובה. הכאב לרוב יהיה דוקר וכואב מאוד.

גורמים
– דורבן ברגל יכול להיווצר במספר דרכים:
– עומס בפעילות גופנית.
– עבודה המחזיקה אותכם על הרגליים זמן ממושך.
– פלטפוס.
– עודף משקל.

אבחנה
לרוב מאבחנים דורבן ברגל באמצעות בדיקה פיזית רגילה, בודקים את רקמת העקב ומחפשים האם יש הבדל בטונוס הרקמה באזור.
במקרים מסוימים מבצעים צילום רנטגן או MRI על מנת לשלול גורמים אחרים לכאב.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?
ניתן לטפל בדורבן באמצעות מתיחות לאזור כף הרגל (דגש על גיד אכילס), מנוחה והורדת העומס מכף הרגל, כאשר אלו לא עוזרים לבישת סד זמני ונעילת מדרסים בנעליים הם השלב הבא. במקרים חמורים ניתן לקבל זריקות סטרואידים לעקב, טיפול בגלי הלם וניתוח.

יתרונות הרפואה הסינית בטיפול בדורבן ברגל
ברפואה הסינית טיפול בדורבן מתבצע באמצעות דיקור, צמחי מרפא וטווינא.
שיטות אלו הן לא פולשניות, פשוטות במהותן ואפקטיביות.

דיקור סיני לדורבן ברגל
מחקר מ-2017 ערך השוואה בין ארבעה מחקרים בנושא השפעות דיקור סיני לדורבן ברגל.
המחקרים שנבדקו כללו בדיקה של השפעות דיקור מסורתי ואלקטרו-אקופונקטורה אל מול דיקור שטחי (לא אמיתי). נמצא כי בכל המחקרים היה שיפור משמעותי בכאב ונוקשות האזור בקבוצות אשר קיבלו דיקור סיני לדורבן ברגל באופן מסורתי או אלקטרו-אקופונקטורה.
החוקרים מדגישים כי השפעות ארוכות הטווח של הדיקור סיני לדורבן ברגל לא נבחנו. בנוגע לשיפור בטווח הארוך, אני מאמין שכמו בהרבה מקרים שונים יש צורך באורך חיים בריא ומודע וכן גם טיפולי תחזוקה.
* לקריאת המחקר לחצו כאן

מחקר נוסף אשר בוצע בהונג-קונג בשנת 2005-2006 בדק את השפעות הדיקור הסיני לדורבן ברגל על 62 מטופלים מאובחנים עם דורבן. המטופלים חולקו לקבוצה I אשר דוקרו בנקודה המשפיעה על העקב וקבוצה II דוקרו בנקודה הידועה כמקלה על כאב כללי.
הטיפולים בוצעו במשך שבועיים בתדירות של 5 טיפולים בשבוע.
לאחר סדרת הטיפולים בוצעו בדיקות של רמת הכאב בבוקר ובמהלך היום וכן גם חודש לאחר סיום סדרת הטיפולים. התוצאות היו חיוביות וניתן היה לראות שיפור משמעותי בקבוצה I לעומת קבוצה II.
* לקריאת המחקר לחצו כאן

צמחי מרפא
כחלק מהטיפול מתבצע שימוש בפורמולות צמחים על מנת לחזק את הטיפול ולזרז את החלמת הגוף. פורמולות אלו מכילות צמחים ומותאמות לכל מטופל\ת בהתאם לבעיה.

מקורות

Zhang, S. P., Yip, T.-P., & Li, Q.-S. (2011). Acupuncture treatment for plantar fasciitis: a randomized controlled trial with six months follow-up. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, 2011, 154108. https://doi.org/10.1093/ecam/nep186

Thiagarajah, A. G. (2017). How effective is acupuncture for reducing pain due to plantar fasciitis? Singapore Medical Journal, 58(2), 92–97. https://doi.org/10.11622/smedj.2016143

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/plantar-fasciitis-topic-overview#1

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-fasciitis/home/ovc-20268392