• הוד השרון
  • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

דיקור סיני לכאבי ברכיים

כפיר בן ה-60 הגיע אל הקליניקה שלי לאחר שהופנה אלי ממטופלת אחרת שטופלה בדיקור סיני לכאבי גב. כפיר התלונן על כאבים בברך שמאל באזור קידמת הברך ובצידו החיצוני של הברך ובנוסף טען שהכאבים לפעמים נעים לאזור השמאלי של הברך. הוא החליט לפנות לטיפול בדיקור סיני לכאבי ברכיים. כפיר גנן במקצועו והוא עובד עבודה פיזית הנוטה להעמיס על הגב והברכיים.

דיקור סיני לכאבי ברכיים

כפיר בן ה-60 הגיע אל הקליניקה שלי לאחר שהופנה אלי ממטופלת אחרת שטופלה בדיקור סיני לכאבי גב. כפיר התלונן על כאבים בברך שמאל באזור קידמת הברך ובצידו החיצוני של הברך ובנוסף טען שהכאבים לפעמים נעים לאזור השמאלי של הברך. הוא החליט לפנות לטיפול בדיקור סיני לכאבי ברכיים.
כפיר גנן במקצועו והוא עובד עבודה פיזית הנוטה להעמיס על הגב והברכיים.
כפיר עבר תשאול ובדיקה פיזית וראינו שבמנח שכיבה כאשר הוא מרים את רגל שמאל ואני לוחץ אותה מטה מופיע הכאב. כאשר נשאל מהי רמת הכאב מ-1 עד 10 תשובתו הייתה 8.
מאחר ואני מטפל בשיטת האיזון, הנקודות דיקור שנדקרו לא היו בברך אלא במרפק הנגדי. לאחר שדקרתי את הנקודות המתאימות על פי האבחנה, בדקתי שוב האם מופיע הכאב כאשר כפיר מנסה להרים את הברך בזמן שאני מוריד אותה, ולשמחתנו לא היה כאב.
בנוסף לטיפול, המלצתי לכפיר ללבוש גרב תומכת לברך בזמן העבודה.
באותו השבוע של הטיפול הראשון, כפיר הגיע לטיפול נוסף לאחר יומיים. כפיר סיפר שהייתה הקלה בכאב באותו היום של הטיפול אך יום אחרי באמצע יום העבודה, הכאב חזר לאחר מאמץ.
מאחר וראינו כבר בטיפול הראשון הקלה עם נקודות הדיקור שנבחרו, המשכנו עם אותו פרוטוקול טיפול אשר המשיך להניב תוצאות טובות. בתחילת השבוע הבא כפיר הגיע לטיפול שלישי כאשר הוא מדווח על רמת כאב 0. המשכנו בטיפול באותו פרוטוקול ולאחר הטיפול תיאמנו להתחיל לרווח את הטיפולים עד להגעה של טיפול תחזוקה קבוע כל 3-4 שבועות. הוא נוכח לדעת למרות הספקות שהיו לו בהתחלה שדיקור סיני לכאבי ברכיים אכן עובד!

כאבי ברכיים הם בין התלונות האורטופדיות השכיחות ביותר
מחקרים מצביעים על כך שמעל 60% מהאוכלוסייה לאחר גיל 50 סובלים או יסבלו מכאבי ברכיים, אך גם צעירים ואפילו ילדים מתלוננים לעיתים קרובות על כאבי ברכיים
ישנם גם ספורטאים רבים הסובלים מבעיות בברכיים , כתוצאה של פעילות גופנית מאומצת הגורמת עומס על מפרק הברך או כתוצאה של תאונות ספורט. רפואת המזרח מציעה דיקור סיני לכאבי ברכיים ומוכיחה יעילות רבה בנושא.

לפי הרפואה הסינית, בגוף זורמים 12 מרדיאנים אשר בהם זורמת האנרגיה של הגוף המכונה צ’י והם מקשרים בין האיברים הפנימיים לסביבה שלנו.
הכליות הן מקור ליין וליאנג בגוף ומייצרות מח עצמות ושולטות על העצמות -לכן מייחסים את כאבי הברכיים לחולשה במרידיאן הכליות, שיכולה להיגרם מחולשה מולדת, מגיל מבוגר, חולשה שנגרמת מעבודה או פעילות מאומצת, עודף פעילות מינית, הריונות מרובים, פחדים וחרדות או מחלה כרונית.
חדירת קור ולחות תחליש את הכליות היות וקור גורם להתכווצות ולחסימה בזרימת הדם לברך.
כמו כן עודף משקל גם הוא נחשב לגורם שכיח לבעיות ברכיים.