• הוד השרון
  • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

יעילותו של דיקור סיני בכתף קפואה – מחקר

כתף קפואה היא מצב של דלקת בקופסית הכתף הגורמת לכאב חזק ומגבלת תנועה של הכתף. מצב זה נפוץ יותר אצל גברים מאשר נשים, ולא ידוע האם בעיה זו היא תורשתית. רוב המטופלים יחלימו עם הזמן ללא צורך בהתערבות ניתוחית ולרוב יומלץ שימוש בתרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות על מנת לשפר את המצב. דיקור נחשב לטיפול טוב ויעיל לשיפור רמת הכאב וטווח התנועה של הכתף.

כתף קפואה: רקע
כתף קפואה היא מצב של דלקת בקופסית הכתף הגורמת לכאב חזק ומגבלת תנועה של הכתף. מצב זה נפוץ יותר אצל גברים מאשר נשים, ולא ידוע האם בעיה זו היא תורשתית. רוב המטופלים יחלימו עם הזמן ללא צורך בהתערבות ניתוחית ולרוב יומלץ שימוש בתרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות על מנת לשפר את המצב. דיקור נחשב לטיפול טוב ויעיל לשיפור רמת הכאב וטווח התנועה של הכתף.
מה המחקר הנוכחי מראה על יעילות הדיקור לכתף קפואה?
במחקר הנוכחי נבדקה יעילותו של הדיקור הסיני בשיפור רמת הכאב וטווח התנועה. 40 מטופלים חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות שוות – קבוצה אחת טופלה באמצעות דיקור סיני ופיזיותרפיה וקבוצת הביקורת טופלה רק על ידי פיזיותרפיה. כל המטופלים נבדקו בשלושה שלבים, לפני תחילת הטיפולים, בסיום סדרת הטיפולים (לאחר חודש וחצי) ושלושה חודשים לאחר סוף הטיפול. תוצאות המחקר מראות שבמהלך הטיפולים לא היה הבדל משמעותי ברמת הכאב וטווח התנועה בין שתי הקבוצות אך בבדיקות מעקב המאוחרות יותר ניתן היה לראות הבדל משמעותי לטובת קבוצת הדיקור ברמת הכאב ובעיקר בשיפור טווח התנועה.

מה המחקר מלמד אותנו?
⦁ ניתן לראות את הערך המוסף של דיקור כתוספת לטיפולים קונבנציונאליים כמו פיזיותרפיה.
⦁ ניתן לראות שהשיפור שנגרם כתוצאה מהדיקור הסיני המשיך להשפיע גם לאחר סיום הטיפולים. מכאן, יש לשים לב לחשיבות של הטיפול בדיקור סיני בשמירה על תוצאות הטיפול לטווח הארוך. זו אחת הסיבות שבגללן אני ממליץ לקבוע טיפולי תחזוקה קבועים לאחר סיום סדרת הטיפולים והגעה לתוצאות מספקות.

מה עוד ניתן להוסיף לטיפולים אלו?
מעבר לדיקור סיני, ניתן לשלב בטיפולים אלו טווינא ושמנים רפואיים על מנת לרכך את הרקמה הפגועה ולפרק הידבקויות ברקמות החיבור. ניתן גם במקרים קשים יותר לשלב פורמולות צמחים אשר תורמות לתהליך הריפוי.

* לקריאת סיפור מקרה בטיפול בכתף קפואה לחצו כאן
לקריאת מחקר נוסף בנושא לחצו כאן