• הוד השרון
  • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

מרפק טניס וגולף, מה ניתן לעשות?

מרפק טניס גולף

קצת על מבנה המרפק 
המרפק שלנו מורכב מעצמות ההומרוס, אולנה והרדיוס. הבליטות במרפק נקראות אפיקונדייל. המרפק מוחזק על ידי שרירים, גידים ורצועות.  

מהו מרפק טניס (Lateral Epicondylitis) ומהו מרפק גולף (Medial Epicondylitis)? 
השריר המרכזי שאחראי על ייצוב המרפק בחלקו החיצוני נקרא extensor carpi radialis brevis. כאשר יש עומס רב על השרירים והגידים במפרק נוצר תהליך דלקתי וכך נוצר מרפק טניס או דלקת באפיקונדייל הלטראלי. 
במרפק גולף השרירים שלרוב אחראיים על ייצוב המפרק הם ה- flexor carpi radialis וה- pronator teres. כאשר נוצר על השרירים עומס רב נוצר תהליך דלקתי וכך נוצר מרפק גולף או דלקת באפיקונדייל המידאלי. 

מה הם התסמינים? 
התסמינים ברובם הם כאב, נוקשות, תחושת נימול באצבעות, מגבלת תנועה ואובדן כוח אחיזה וסיבוב. 

גורמים 
מרפק טניס/גולף יכול להיווצר במספר דרכים: 

  • עומס בפעילות גופנית. 
  • עבודה המעמיסה על הידיים. 
  • עבודה מרובה עם עכבר מול מחשב. 

אבחנה 
באמצעות בדיקה פיזית של מפרק המרפק, בודקים את רקמת המרפק, טווח התנועה ורמת הכאב. לרוב גם נשלחים לבצע צילום MRI ובדיקת EMG (הולכה עיצבית) על מנת לשלול גורמים אחרים לכאב. 

כיצד ניתן לטפל בבעיה? 
ניתן לטפל במרפק טניס/גולף באמצעות מתיחות, מנוחה והורדת העומס מהמרפק. כאשר אלו לא עוזרים ישנן רצועות תומכות למרפק שיכולות להוריד את העומס מהשריר. במקרים חמורים ניתן לקבל זריקות סטרואידים למרפק, טיפול בגלי הלם וניתוח. 

איך הרפואה הסינית מטפלת במרפק טניס? 
בקליניקה שלי אני משלב מספר כלים על מנת לטפל במרפק טניס/גולף. 
לאחר אבחון המטופל/ת ובדיקת כאב נדקרות נקודות דיקור דיסטליות (רחוקות מהמרפק) על מנת לשפר את זרימת הדם, להוריד דלקתיות ולפתוח את הגידים והרצועות במפרק. 
לאחר מכן יתבצע חימום של המרפק עם מנורת אינפרא אדום ומריחה של טינקטורת הדי דא ג’או של הקליניקה יחד עם חבישת של צמחי מרפא אשר נשארת למשך 6-12 שעות. 
ניתן גם לשלב עבודה עם כוסות רוח, טנס ואקדח נקישה על מנת לפתוח על הרקמה וההדבקויות בפאשיה. 

  • לקריאה מורחב על טינקטורת הדי דא ג’או לחצו כאן.
  • לקריאה מורחבת על טראומה פיזית לחצו כאן.