• הוד השרון
 • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

שיתוק על שם בל – איך הרפואה הסינית יכולה לעזור?

שיתוק זה מוכר במספר שמות: שיתוק על שם בל, פציאליס ובלס פלסי (Bell's Palsy). זוהי הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק בצד אחד של הפנים. כתוצאה מכך אותו צד פגוע יראה נפול ונוקשה.

מהו שיתוק על שם בל?
שיתוק זה מוכר במספר שמות: שיתוק על שם בל, פציאליס ובלס פלסי (Bell’s Palsy). זוהי הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק בצד אחד של הפנים. כתוצאה מכך אותו צד פגוע יראה נפול ונוקשה.

איך זה קורה?
מקור הבעיה הוא פגיעה בעצב הפנים אשר גורמת למצב זה, אשר יכולה לקרות לכל אחת ואחד.
ישנם מספר גורמים לפגיעה זו:

 • שבץ – במקרה של שבץ תהיה גם פגיעה בעוד עצבים בגוף ולא רק בפנים.
 • זיהום נגיפי – הרפס זוסטר, הרפס, שפעת, אנדו וירוס ועוד.
 • סכרת.
 • התקררות.
 • הריון – במהלך הטרימסטר השלישי הסיכון עולה ובשבוע הראשון לאחר הלידה.

פגיעה זו יכולה להתרחש בין רגע ובהפתעה מוחלטת. ישנם מקרים שתסמיני הפגיעה יעברו מהר מאוד ולא ישארו.

מדוע מתפתחים חולשה ושיתוק?
עצב הפנים עובר בתעלה צרה מאוד בעצמות הפנים ולכן ברגע שנוצרת דלקתיות בעצב, העצב מתנפח בתעלה הצרה ולוחץ על עצמות הפנים. חשוב להבין שהעצבים בגופנו מאוד רגישים ולכן תגובה של עצב מודלק היא מאוד חזקה. לדוגמא, כאשר עצב הסיאטיקה בגב התחתון מודלק, הכאב בהרבה מהמקרים הוא בלתי נסבל.
לקריאה נוספת על טיפול בכאבי גב תחתון לחצו כאן.

מהם התסמינים?
ישנם אנשים שירגישו כאב מאחורי האוזן יום-יומיים לפני הופעת התסמינים הגדולים יותר, הכוללים:

 • חוסר יכולת לסגור את העפעף או למצמץ.
 • עלייה בכמות הנוזלים מהעין וריור יתר מהפה.
 • קושי בלעיסה.
 • פגיעה בחוש הטעם.
 • עיוותים בשרירי הפנים.
 • קושי ליצור הבעות פנים.
 • כאב ונימול מאחורי האוזן והלסת.

איך מאבחנים ומטפלים?
אין אבחנה ייעודית לפציאליס, אך לרוב על מנת לאבחן את הפגיעה מבצעים בדיקת EEG (בדיקת הולכה עצבית) ובדיקת הדמיה (CT או MRI). אין פרוטוקול טיפולי מובהק. הטיפול הנפוץ הוא מתן תרופות קורטיקוסטרואידים, אנטי ויראליות בשילוב עם פיזותרפיה.

איך פציאליס מוגדר ברפואה הסינית ואיך אפשר לעזור?
על קצה המזלג, הרפואה הסינית מייחסת פציאליס כפגיעה של פתוגן חיצוני (רוח) בשילוב עם חולשה של מערכת החיסון. האיברים הקשורים הם לרוב הטחול, האחראי על ייצור האנרגיה בגוף, הריאות, אשר גם משתתפות בתהליך ייצור האנרגיה ואחריות על מערכת החיסון בגוף, והכבד, אשר אחראי על ויסות סירקולצית הדם בגוף וגם ידוע כרגיש לרוח.
ישנן מספר דרכים ברפואה הסינית לטפל בפציאליס, ובקליניקה שלי אני עושה שימוש בכלים הבאים:
דיקור סיני – הדיקור הסיני עוזר לחזק את מערכת החיסון, לסלק את הפתוגן/רוח ולהוריד את הדלקתיות בעצב.
צמחי מרפא – לפעמים אני משלב עבודה עם פורמולות של צמחי מרפא על מנת לחזק אספקטים מסויימים בגוף המטופל/ת. טיפול זה מצריך אבחנה מדויקת לכל מטופל/ת וגופו/ה.