• הוד השרון
  • רמת אביב

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט אך לא רק.
אתם יכולים לקרוא בקישורים הבאים קצת על הטיפולים בקליניקה, דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל.
לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך.
הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג’אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד.
סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע.

בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון.
מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה.

תסמונת ITB

ITB - Iliotibial Band, היא רקמת חיבור המתחילה בחלקו החיצוני של האגן עד החלק החיצוני של הברך. רצועה זו משפרת את היציבות הסטטית של מפרק הברך ומתנגדת לתנועת אבדוקציה (תנועה פנימה) של הברך. תסמונת זו נפוצה בקרב רצים ורוכבי אופנים זאת מאחר ובפעילויות אלו רקמה זו עובדת הרבה. תסמונת זו היא בעצם התפתחות של דלקת ברקמה הגורמת לכאב בחלקו החיצוני של הברך ובמעלה רקמת החיבור. הכאב מתפתח לאט לאט עד לרמה שבה לא ניתן להתאמן יותר מרוב כאב.

מה היא תסמונת ITB?
ITB – Iliotibial Band, היא רקמת חיבור המתחילה בחלקו החיצוני של האגן עד החלק החיצוני של הברך. רצועה זו משפרת את היציבות הסטטית של מפרק הברך ומתנגדת לתנועת אבדוקציה (תנועה פנימה) של הברך. תסמונת זו נפוצה בקרב רצים ורוכבי אופנים זאת מאחר ובפעילויות אלו רקמה זו עובדת הרבה.
תסמונת זו היא בעצם התפתחות של דלקת ברקמה הגורמת לכאב בחלקו החיצוני של הברך ובמעלה רקמת החיבור. הכאב מתפתח לאט לאט עד לרמה שבה לא ניתן להתאמן יותר מרוב כאב.

מה הם התסמינים?
הכאב לרוב מופיע באזור החיצוני של הברך ויכול לעלות לאורך הרקמה עד לאזור מפרק האגן. במצבים מסוימים ישנה רגישות למגע באזור. יתכן והכאב יופיע בעת פעילות ספורטיבית או כאשר יש תנועה של מפרק הברך. מנוחה מקלה על הכאב אך לא מטפלת בתסמונת עצמה.

גורמים
ישנם מספר גורמים אפשריים להתפתחות תסמונת זו:
חיכוך של רקמת החיבור בחלקו החיצוני של מפרק הברך אשר יוצר כאב ודלקתיות.
גנטיקה- ישנם אנשים הנולדים עם רקמת חיבור הדוקה או רחבה יותר משל אחרים.
חולשה של שרירי האגן, בעיקר שריר העכוז האמצעי.
גמישות יתר של מפרק הברך הגורמת לחיכוך יתר של הרקמה.
טכניקה לא טובה בעת פעילות ספורטיבית. לדוגמא, ריצה בצורה שהיא לא נכונה יכולה לגרום לחיכוך של רקמה.
העמסת יתר- למרות שתסמונת זו מתפתחת אצל ספורטאים מנוסים ומתחילים כאחד, עומס באימונים בהחלט משפיע.

אבחנה
אבחנה של ITB מתבצעת על-ידי אורתופד ובדרך כלל תכלול תשאול ופירוט של הרגלי האימונים של המטופל/ת ובדיקה גופנית של מפרק הברך והירך.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?
הטיפול ב-ITB נעשה על ידי שימוש בתרופות אנטי-דלקתיות כמו אדוויל, איבופרופן, ארקוקסיה ועוד.
פיזיותרפיה היא אמצעי נוסף לחיזוק שרירי האגן והברך על מנת לתמוך במפרק הברך ולטפל בדלקת.
מנוחה היא אמצעי טיפול טוב לתסמונת, אך לרוב ברגע שחוזרים לאימונים הכאב חוזר גם כן.
טיפול בקרח עוזר בהורדת הדלקתיות, והוא משמש כטיפול זמני לתסמונת אך לא מטפל בשורש הבעיה.
דרך טובה וחשובה לטפל בכאבים היא לבצע מתיחות מתאימות לאותו אזור כואב ולבדוק שהמתאמנ/ת מתאמנים בצורה נכונה שאינה פוגעת בגופם.

יתרונות הרפואה הסינית בטיפול ב-ITB
לפי הרפואה הסינית, הגוף מכיל בתוכו מרידיאנים (מסלולי אנרגיה הנעים בגופנו ומתחברים לאיברים הפנימיים). בתוך מרידיאנים אלו נע הצ’י. הצ’י הוא האנרגיה המזינה אותנו ואת הסביבה והיא קיימת בכל דבר. לפי הראייה הסינית, כאשר יש הפרעה בזרימת הצ’י נוצרת מחלה (אורתופדית או פנימית) והמטפל/ת ינסו להחזיר את הזרימה התקינה ובכך לטפל במחלה.
כאשר מגיעים לטיפול אצל מטפל/ת בתחום הרפואה הסינית אחד הדברים הראשונים שמתבצעים זה תשאול, זאת על מנת להגיע לאבחנה מדויקת של גורם המחלה בראייה הסינית ולפי זה ניתן לדעת איך לגשת לטיפול עם מרב ההצלחה.
ניתן לטפל ב-ITB ברפואה הסינית באמצעות דיקור, טווינא וצמחי מרפא.
מחקר שבוצע בהונג קונג בדק את ההשפעה של דיקור אלקטרו על טיפול בתסמונת ITB. במחקר נבחרו גברים עם ITB ובמשך שישה שבועות טופלו פעם בשבוע. בעזרת מכשיר הדמיה ניתן היה לראות שינוי חיובי בהתעבות הרקמה והמטופלים העידו על הפחתה בכאב.

איך מתנהל הטיפול אצלי בקליניקה?
לאחר פגישה ראשונית עם המטופל\ת ניתן לאבחן יותר במדויק היכן ממוקם הכאב.
לרוב ארצה לראות בתחילת סדרת הטיפולים את המטופל\ת פעמיים בשבוע על מנת לזרז את התהליך ולמנוע את התפתחות הדלקת כמה שיותר מהר.
בקליניקה שלי אני מטפל ב-ITB באמצעות דיקור סיני וחבישה של צמחי מרפא ייחודיים לקליניקה שלי.
מטרת הדיקור הוא לשפר את סירקולציית הדם באזור הכאוב, הורדה של דלקתיות ונפיחות במידה ויש.
מטרת חבישת צמחי המרפא גם היא שיפור סירקולציית הדם, הורדת דלקתיות ונפיחות באזור. בנוסף תפקידם של חלק מהצמחים בחבישה הוא לייצר שחרור של רקמת השריר.

* לקריאה על תסמונת כאב פטלופמורלי לחצו כאן