• הוד השרון
  • תל אביב
  • קריית אונו

תום מור

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.C.M)

מטפל ברפואה סינית ומטפל בכיר בטווינא (Dipl.Ac, C.H) מטפל ברפואה סינית ועוסק בדיקור סיני, טווינא, צמחים, כוסות רוח, מוקסה וקינזיו-טייפינג.

עיקר הטיפולים בקליניקה הם בתחום האורטופדיה, כאב ופציעות ספורט. דיקור סיני לכאבי גב תחתון, דיקור סיני לכאבי ברכיים ודיקור סיני לדורבן ברגל הם שלושת תחומי הטיפול הנפוצים ביותר בקליניקה. לצד הדיקור והטווינא, הטיפול כולל חבישות צמחים ופורמולות של צמחי מרפא, המותאמות אישית למטופל וכן כלי טיפול נוספים.
בסניף קריית אונו הטיפולים מתבצעים באמצעות דיקור יחד עם מכשיר PEMF המטפל בשדות האלקטרו מגנטיים בגוף ותורם משמעותית לתהליך הריפוי.
ניתן לקרוא עוד על המכשיר למטה ובאתר http://painfree.org.il/onotreat/

בתחילת שנת 2007 החלה דרכי עם הרפואה הסינית. לאחר ניתוח קשה בברך, התחלתי לקבל טיפולי פיזיותרפיה ובנוסף גם דיקור וטווינא. הטיפולים שיפרו את גמישות הגידים והרצועות ועזרו להגדיל את טווח התנועה של הברך. הדיקור תרם להקלה בכאב וסייע בהחזרת התחושה לרגל. בשנת 2009 טסתי להונג קונג לשלושה שבועות של אימוני קונג פו אצל המורה והמטפל סיקונג ג'אנג קאו-ווא. במהלך האימונים, התעוררה פציעה ישנה במפרק כף ידי, אשר לוותה בכאבים חזקים והגבילה את התנועה של מפרק כף היד. סיקונג טיפל בי בדיקור וחבש את האזור בצמחים מקומיים ולאחר יום הכאב חלף וטרם חזר באותה עוצמה. באמצעות חוויות אלו, למדתי על בשרי את כוחה ותכונותיה של הרפואה הסינית. כשחזרתי לארץ, התגבשה בליבי החלטה להירשם ללימודי רפואה סינית ולעסוק במקצוע. בשנת 2009 התחלתי ללמוד רפואה סינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עברתי התמחויות באסף הרופא בתחום האורטופדיה וכאב. בנוסף, השתתפתי בשני קורסים מקצועיים בנושא פוריות והריון. מלבד הרפואה הסינית, אני עוסק באומנויות הלחימה הסיניות משנת 2000 בתור מורה לאסכולת עגור לבן, אומנות לחימה שמקורה בטיבט וכוללת קונג-פו, טאי צ'י, צ'י קונג ומדיטציה.

מאמר ומחקר על כתף קפואה

כתף קפואה הוא מצב בו יש כאב והגבלת תנועה של הכתף. הכאב ממוקם באזור מסובבי הכתף (rotator cuff) וישנם סימנים של דלקת ברקמות באותו אזור. מאפיין נוסף הוא מגבלת תנועה שמתפתחת ככל שהבעיה מתמשכת, זו היא תוצאה של שינויים צלקתיים ברקמות שמתפתחים לאורך זמן. לרוב הדלקת תתפתח ביד הלא דומיננטית ויש סיכוי של כ-20% של התפתחות הדלקת בכתף הנוספת.

מה היא כתף קפואה?
כתף קפואה הוא מצב בו יש כאב והגבלת תנועה של הכתף. הכאב ממוקם באזור מסובבי הכתף (rotator cuff) וישנם סימנים של דלקת ברקמות באותו אזור. מאפיין נוסף הוא מגבלת תנועה שמתפתחת ככל שהבעיה מתמשכת, זו היא תוצאה של שינויים צלקתיים ברקמות שמתפתחים לאורך זמן. לרוב הדלקת תתפתח ביד הלא דומיננטית ויש סיכוי של כ-20% של התפתחות הדלקת בכתף הנוספת.
זמן ההחלמה מוגדר בין 6-12 חודשים ולפעמים עד 18 חודשים, אך ניתן לצמצם זמן זה באופן משמעותי לתקופה של כחודשיים, בעזרת הרבה עבודה של המטפל והמטופל.
ישנה חשיבות גדולה מאוד לטפל בבעיה זו בהקדם ולהקפיד על הגעה לטיפולים באופן קבוע.

מה הם התסמינים?
ישנם שלושה שלבים בתהליך הדלקת:
קפיאה (freezing)- כל תנועה של הכתף יוצרת כאב וטווח התנועה של הכתף מתחיל להיות מוגבל.
קפואה (frozen)- הכאב פוחת אך טווח התנועה נעשה יותר מוגבל והכתף נעשית נוקשה מאוד והיכולת להשתמש בה פוחתת.
הפשרה- טווח התנועה מתחיל להשתפר והכאב פוחת.

גורמים
העצמות, הגידים והרצועות שיוצרים את הכתף עטופים בקפסולה של רקמות חיבור. כאשר קפסולה זו נעשית דלקתית אותן רקמות נעשות הדוקות מאוד ולוחצות מאוד על מפרק הכתף, דבר המוביל למגבלת התנועה. הסיבה המדויקת להתחלת הדלקת אינה ברורה.

גורמי סיכון:
ישנם מספר פקטורים המגבירים את הסיכון לכתף קפואה:
כ-3% מהאוכלוסייה תסבול ממצב זה בשלב מסוים במהלך החיים, לרוב החל מגיל 40, ולרוב נשים יותר מאשר גברים.
טראומה פיזית, ניתוחים באזור הכתף, מחלות לב, סכרת, שבץ ופרקינסון מגדילים את הסיכוי לכתף קפואה.
ניתן לראות שכיחות של דלקת זו בגילאים צעירים יותר כאשר מדובר בספורטאים בעיקר מתחום הטניס, כדור יד/עף, שחייה, כדור סל ומרימי משקולות.

אבחנה
ניתן לאבחן כתף קפואה על ידי בדיקת רופא, בדיקה זו כוללת בעיקר בדיקה מוטורית של טווח התנועה והכאב. במקרים מסוימים הרופא יזריק זריקת אלחוש על מנת לבדוק את טווח התנועה וישלח את המטופל/ת לבדיקת הדמיה (רנטגן או MRI) על מנת לשלול אפשרות של בעיה אחרת.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?
הטיפול בכתף קפואה נעשה על ידי שימוש בתרופות אנטי-דלקתיות כמו אדוויל, איבופרופן, ארקוקסיה ועוד.
פיזיותרפיה היא אמצעי נוסף להשבת טווח התנועה וטיפול בדלקת.
במקרים חמורים בה הדלקת נמצאת ללא שיפור מעבר לשנה וחצי ישנה התערבות רפואית מתקדמת יותר הכוללת:
הזרקת סטרואידים למפרק הכתף.
הזרקת מים סטריליים למפרק הכתף על מנת למתוח את הרקמות.
מניפולציה של מפרק הכתף, בתהליך זה מקבלים הרדמה מקומית לכתף והרופא מניע את הכתף מעבר ליכולת המטופל/ת על מנת לפתוח ולשחרר את הרקמות.
התערבות ניתוחית- מצב שהוא מאוד נדיר בו המנתח מסיר את הרקמות המצולקות באמצעות תהליך ארתרוסקופיה.
דבר נוסף שחשוב לבצע באופן קבוע הוא חימום הכתף והנעת הכתף בעזרת מתיחות.

יתרונות הרפואה הסינית בטיפול בכתף קפואה
לפי הרפואה הסינית הגוף מכיל בתוכו מרידיאנים (מסלולי אנרגיה הנעים בגופנו ומתחברים לאיברים הפנימיים). בתוך מרידיאנים אלו נע הצ'י. הצ'י הוא האנרגיה המזינה אותנו ואת הסביבה והוא קיים בכל דבר. לפי הראייה הסינית, כאשר יש הפרעה בזרימת הצ'י נוצרת מחלה (אורתופדית או פנימית) והמטפל/ת ינסה להחזיר את הזרימה התקינה ובכך לטפל במחלה.

כאשר מגיעים לטיפול אצל מטפל/ת בתחום הרפואה הסינית אחד הדברים הראשונים שמתבצעים זה תשאול, זאת על מנת להגיע לאבחנה מדויקת של גורם המחלה בראייה הסינית ולפי זה ניתן לדעת איך לגשת לטיפול עם מרב ההצלחה.
ניתן לטפל בכתף קפואה ברפואה הסינית באמצעות דיקור, טווינא וצמחי מרפא.

דיקור
לאחר האבחנה המטפל/ת בוחר נקודות רלוונטיות לדקירה ומחדיר מחטים בטיפול שאורך כ-20-40 דקות. מחקר על דיקור שהתבצע בסין בדק 157 אנשים עם כתף קפואה. במחקר זה, המטופלים טופלו 3 פעמים בשבוע במשך 10 טיפולים. המחקר מצא כי 81% מהמטופלים הראו שיפור ניכר בטווח התנועה והכאב. מחקר נוסף שבוצע בגרמניה בדק 424 מטופלים אשר קיבלו 15 טיפולי דיקור במשך 6 שבועות.

במחקר זה היו שלוש קבוצות:
קבוצה I- טופלו בדיקור והראו שיפור של 65%.
קבוצה II- טופלו בדיקור מזויף (המטופלים נדקרו באמצעות מחט מזויפת שלא חודרת לגוף) והראו שיפור של 24% שניתן ליחס אותו לאפקט הפלסבו.
קבוצה III- טופלו בטיפול קונבנצינאלי והראו שיפור של 37%.

טיפול באמצעות טווינא, כוסות רוח וגווא-שא:
טיפול הטווינא נעשה במגע והוא חלק חשוב מהרפואה הסינית. גם בטיפול זה מתבצעת אבחנה והטיפול לפעמים כולל שמנים רפואיים אשר עוזרים בריפוי והורדת הדלקת. זהו טיפול דינמי אשר נותן דגש על הבאת תנועה ושיפור הסירקולציה בגוף או באזור מסוים. בנוסף, בטיפול זה במקום לדקור את נקודות הדיקור לוחצים על אותן נקודות עם האצבעות ולפעמיים אפילו עם המרפק. כלי עזר נוספים אשר לפעמים ניתן להשתמש בהם כטיפול בפני עצמו הם כוסות הרוח וגווא-שא. כלים אלו יוצרים קרעים קטנים ברקמות ובנימים באזור הפגוע ובכך מעודדים זרימת צ'י, דם ומעודדים את הגוף לריפוי עצמי באותו אזור. לצערי עד לא מצאתי מחקרים על טיפול בכתף קפואה בעזרת טווינא וזה מאחר ורוב המחקרים בתחום הרפואה הסינית מתבצעים על דיקור וצמחי מרפא.

צמחי מרפא
במקרים מסוימים, שהם לרוב חמורים יותר מהרגיל נשתמש גם בפורמולות צמחים על מנת לחזק את הגוף ולעודד ריפוי. במקרה כמו כתף קפואה תפקיד הפורמולה לרוב יהיה להניע בצורה חזקה את הצ'י והדם.

מקורות

Mo, X. F., L. H. Xuan, Y. B. Jin, X. H. Cheng, and B. Y. Yu. "[Efficacy observation on abdominal acupuncture for adhesion-stage shoulder periarthritis]." Zhongguo zhen jiu= Chinese acupuncture & moxibustion 33, no. 9 (2013): 847-849. Department of Acupuncture and Moxibustion, Zhejiang Hospital of TCM, Hangzhou, China.

Pain. 2010 Oct;151(1):146-54. Epub 2010 Jul 23. German Randomized Acupuncture Trial for chronic shoulder pain (GRASP) – a pragmatic, controlled, patient-blinded, multi-centre trial in an outpatient care environment. Molsberger AF, Schneider T, Gotthardt H, Drabik A.

Vickers AJ, Cronin AM, Maschino AC, et al. Acupuncture for Chronic Pain: Individual Patient Data Meta-analysis. Arch Intern Med. Published online September 10, 2012. doi:10.1001/archinternmed.2012.3654.